List

Hora Stok Kangri (6153 m), ležící v regionu Ladakh v indických Himalájích, je považována za jednu z nejpřístupnějších šestitisícovek světa. Vděčí za to jak své geografické poloze – jen 20km od Lehu, hlavního města Ladakhu, s letištěm schopným přijímat i velká dopravní letadla – tak relativní nenáročnosti normální výstupové cesty, která neobsahuje žádné lezecké pasáže a lze ji obvykle zvládnout bez použití horolezeckého vybavení (s výjimkou maček).

Jak číst tohoto průvodce? – Poznámka autora

Výstup na Stok Kangri jsem podnikl na konci srpna 2016. Informace zde uvedené (není-li řečeno jinak) pocházejí právě z této jedné mé osobní zkušenosti. Chystáte-li se využít tohoto průvodce pro plánování svého vlastního pokusu o zdolání Stok Kangri, berte proto prosím v potaz, že relevance a přesnost zde uvedených údajů pro vaši situaci může být výrazně snížena faktory jako jsou odlišná roční doba (léto v Himalájích je velmi krátké a pouhé 2-3 týdny na jednu či druhou stranu mohou znamenat výrazně jiné podmínky) či čas uplynulý od roku 2016 (Ladakh je v současnosti dynamicky se rozvíjející turistická oblast a infrastruktura, regulace turismu a ceny služeb se vyvíjejí obdobně rychle).

Každý průvodce nutně obsahuje řadu subjektivních postřehů a hodnocení a tento není výjimkou. Píšu-li dále o obtížnosti různých pasáží výstupu a sestupu a dalších aspektech výpravy, mám při tom na mysli jako měřítko fyzicky dostatečně zdatného (ne nutně maratonského běžce, ale ani ne někoho, pro koho je hraničním výkonem výstup na Milešovku) průměrně zkušeného horského turistu (není potřeba mít vylezený Mont Blanc, ale pár prožitých hřebenových tůr či turistických výstupů v Alpách či Tatrách se hodí) se zkušenostmi s pohybem a pobytem (včetně nocování a stravování) v přírodě i v mírně drsnějších klimatických podmínkách (opět mám na mysli zlatý střed mezi zimním přechodem Špicberků a týdenním stanováním u rybníka na podzim, kdy “už bylo ráno docela lezavo” 😉 . Naopak horolezecké zkušenosti nepředpokládám žádné.

Přehled

Detailní informace najdete v jednotlivých sekcích níže.

 • Cesta: Stok Kangri – jižní hřeben
 • Výchozí bod: Stok – trekking point (3600m)
 • Vrchol: Stok Kangri (6153m)
 • Absolutní převýšení: 2553m
 • Ideální roční doba: červen – září (basecamp oficiálně otevírán už na konci dubna)
 • Obtížnost: průměrně náročný chodecký terén, neobsahuje lezecké úseky, obtížnost dána zejména vysokou nadmořskou výškou, zahrnuje přechod ledovce (obvykle bez nutnosti jištění), za špatného počasí či horší sněhové situace může být výstup extrémně obtížný až nemožný
 • Povolení: nutné (ano, kontroluje se 😉 ), 3300 Rs = 1230 Kč na osobu, platí na dobu 5 dnů, lze vyřídit v Lehu v pobočce Indian Mountaineering Foundation obvykle během jednoho dne (Pozn. Jen o něco dráž se dá pořídit povolení až přímo v basecampu – to se hodí zejména, když si nejste předem jisti, zda budete chtít na vrchol lézt.)
 • Potřebná doba: 2 až 5 dní (ideálně 4 dny)
 • Basecamp: 4980m – v sezóně s funkční stanovou restaurací (předsunutý basecamp 5300m)
 • Absolutní převýšení z basecampu: 1173m
 • Doba výstupu z basecampu: 4-9 hodin
 • Doba sestupu do basecampu: 3-5 hodin
 • Doporučený čas odchodu z basecampu: 0:00 (půlnoc) až 1:00
 • Lezecké vybavení:  mačky silně doporučeny (při zhoršeném počasí nutné), místo cepínu obvykle lépe poslouží trekingové hole, lano ani jistící pomůcky za běžných podmínek nutné nejsou (Pozor: Při zhoršeném počasí či sněhové situaci může být nutné i další vybavení.)
 • Očekávané teploty: konec srpna 2016 (osobní zkušenost pro hrubou představu) – basecamp: 5 až 15 °C (den), -5 až 0 °C (noc), hora: 0 až 10 °C (den), -10 až -5 °C (noc)
 • Aklimatizace: zcela nezbytná i pro pouhý výstup do basecampu

Mapa

Než vyrazíte

Snad každá z desítek cestovních agentur lemujících ulice turistické části Lehu má ve své nabídce výstup na Stok Kangri. Zaplatíte-li si, zajistí vám kompletní servis – vyveze vaše zavazadla na ponících až do základního tábora, zajistí ubytování ve stanech po cestě, uvaří vám dvakrát denně teplé jídlo a zajistí průvodce, který vás na vrchol doslova vytáhne na laně za sebou. Pokud je pro vás takový způsob výstupu přijatelný – vždyť přece jde o to se na ten vrchol dostat (bezpečně) a mít z toho fotky – nemusíte číst tento článek dále. Žádné z níže uvedených informací nebudete potřebovat – agentura se postará o všechno.

Pokud ale patříte mezi tu podivnou sortu lidí, která trpíc zvláštním druhem masochistické úchylky preferuje dřinu, bolest a nejistotu, jež jsou spojené s výstupem na vlastní pěst, a pokud se potajmu vysmíváte lidem, kteří si na výstup do základního tábora najmou karavanu oslíků pro svá zavazadla, aby sami mohli během dne jít s paraplíčkem nad hlavou a po večerech odpočívat v rozkládacích křesílkách (ano, i to je možné občas skutečně vidět), pak je tento průvodce určen právě pro vás.

Povolení

Pro výstup na Stok Kangri (stejně jako na další vrcholy v Ladakhu) je potřeba získat povolení (permit) od Indické horolezecké společnosti (Indian mountaineering foundation = IMF). To lze nejlépe vyřídit na místě v pobočce IMF v Lehu.

Pozn. Permit můžete získat také až přímo v basecampu pod Stok Kangri. Je o trochu (nikoli podstatně) dražší, než pokud si ho vyřídíte předem, ale může to být dobrá volba, když v Lehu nemáte dostatek času, pokud cestujete odjinud a do Lehu vůbec nechcete zajíždět nebo nejste-li si jisti, zda se vůbec budete chtít pokoušet o výstup až na vrchol. Při kontrole permitů ve Stoku by mělo stačit říct, že si permit plánujete zakoupit až v basecampu (nemám s tím osobní zkušenost, ale údajně to není problém).
 • Kde: Pobočka IMF v Lehu sídlí v komplexu Mentokling na rohu ulic Changspa Road a Zangsti Road v centru města (viz mapa); po vstupu na nádvoří komplexu najdete vchod do IMF vpravo těsně vedle plůtku zahradní restaurace World Garden Restaurant. (Nebo v basecampu – viz poznámku výše.)
 • Kdy:  V sezóně během dopoledních a odpoledních hodin ve všední dny (a snad i o víkendech) by neměl být problém někoho v kanceláři zastihnout. (Na pevnou otevírací dobu se v Indii nevěří 🙂 .) Nečekejte, že permit vyřídíte hned při této první návštěvě – budete jen pozváni na obvykle večerní hromadné předávání permitů spojené s briefingem o záludnostech výstupu.
 • Cena: 3300 Rs = 1230 Kč na osobu v sezóně 2016 (cena obvykle každým rokem relativně výrazně stoupá)
 • Doba platnosti: 5 dní, během kterých musíte uskutečnit výstup do základního tábora, zdolání vrcholu a sestup zpět do údolí (výstup do základního tábora lze zvládnout za 1-2 dny, samotný vrcholový den lze spojit se sestupem až do údolí za jediný den; na zpáteční cestě už však váš permit nejspíš nikdo kontrolovat nebude)
 • Co přinést: Peníze v hotovosti a nejlépe přesnou částku, pas, fotokopie pasu – stránku s fotkou a stránku s indickým vízem, trpělivost 🙂

Vyřízení permitu nepatří mezi ty nejrychlejší akce na světě. Ředitelem IMF v Lehu a udělovatelem povolení je Sonam Wangyal, zasloužilý indický horolezec, který vám během předávání permitu a rad ohledně výstupu ochotně odvypráví zážitky ze všech svých dávných expedic a ukáže vyznamenání, jež za ně obdržel. Vyprávění je to krásné, ale raději nepředpokládejte, že se vám podaří vyplnit pár kolonek formuláře, zaplatit poplatek a optat se na několik nejasností ohledně cesty, vybavení a aktuálních sněhových podmínek o moc rychleji než za dvě hodiny.

Počítejte také s tím, že bez ohledu na to, v jakém složení se ve skutečnosti chcete pokusit o výstup na vrchol, obdržíte společné povolení pro skupinu obsahující i další osoby. V případě, že budete chtít jít samostatně, musíte si permity sami dojít namnožit tak, aby každá podskupina měla svou kopii.

Součástí procesu vyřízení permitu je i instruktáž (briefing) o výstupu. Než se začnete slepě řídit všemi radami ohledně vybavení a bezpečnostních opatření, které obdržíte, vezměte v potaz, že lidé z IMF mají tendenci (nejspíš poměrně oprávněnou) považovat všechny západní turisty za nezkušená nemehla schopná zřítit se i na schodišti hotelu. Zvažte proto svědomitě, nakolik na vás tato charakteristika sedí, a svým zjištěním obdržená doporučení profiltrujte.

Vybavení

Níže uvedený soupis není pokusem o kompletní seznam, spíše připomenutím věcí, na které se často zapomíná, či takových, kde mohou vzniknout pochybnosti, zda je s sebou brát či ne.

Pozor: Stok Kangri je velehora. I přesto, že technicky je výstup snadný, nepodceňujte vybavení a vždy ho vybírejte dle aktuální situace a počasí – to se navíc může velmi rychle změnit. (Pozn. autora – Příklad z praxe: Ačkoli nikde jinde během svého pobytu v Ladakhu pravděpodobně nebudete potřebovat teplé rukavice, na Stok Kangri si je rozhodně vezměte. My se rozhodli, že budeme tvrďáci a zvládneme to jen ve slabých běžkařských a … no, přežili jsme, dokonce s plným počtem prstů, ale vy to nedělejte 🙂 .)

V Lehu existuje několik půjčoven turistického vybavení, kde seženete téměř cokoli. Ačkoli je lepší na to nespoléhat, hodí se o nich vědět, když něco podstatného zapomenete. Nebojte se brát s sebou do Ladakhu i vybavení, které použijete pouze na Stok Kangri – vyrazíte-li do jiných oblastí, není problém přebytečné vybavení uložit na dobu vaší nepřítomnosti v guesthousu, v němž jste bydleli (je to služba, kterou provozovatelé ochotně poskytují i tehdy, když neplánujete po návratu ve stejném guesthousu znovu bydlet).

Na vrchol

 • Běžné oblečení a obuv do hor – membránová bunda, pevné boty, …
 • Čepice, rukavice, teplá vrstva (teploty během noční fáze výstupu i v létě mohou klesnout na -10°C i méně)
 • Kvalitní sluneční brýle a opalovací krém (věřte, že v šesti kilometrech a na sněhu je za slunečného počasí oceníte)
 • Turistické mačky (hřeben a části suťoviska mohou být za určitého počasí velmi ledové)
 • Trekingové hůlky (alternativně turistický cepín)
 • Dostatek jídla a pití (výstup z basecampu na vrchol a sestup zpět mohou dohromady zabrat i výrazně více než 12 hodin v závislosti na podmínkách a vaší kondici)

Za dobrého počasí a jste-li si dostatečně jistí i v prudších sněhových pasážích na hřebenu, se vám snadno může stát, že mačky nakonec nepoužijete. Nicméně i tak doporučuju přibalit je s sebou – počasí se může velmi rychle změnit a to, co jste nahoru prošli v botách, je najednou směrem dolů skluzavka. Lano naopak za normální situace potřebovat nebudete; cepíny lze obvykle nahradit pohodlnějšími hůlkami.

Do basecampu

 • Kempingové vybavení (stanovací potřeby – počítejte s teplotami až okolo -10°C, vařič, …)
 • Jídlo (v basecampu lze koupit pitnou vodu, jednoduché teplé jídlo a nějaké sladkosti ve stanové restauraci, ale jinak na velké nakupování nespoléhejte)
 • Léky, zejména na zažívací potíže

Aklimatizace

Pro výstup na Stok Kangri (i jen do základního tábora) platí obecná pravidla výškové aklimatizace. Základní tábor se nachází ve výšce téměř 5000m, takže pokud jste se během předchozích dnů či týdnů do takové výšky nedostali, je na místě obezřetnost zahrnující pomalejší postup (rozdělte etapu ze Stoku do basecampu do dvou či tří dní), pití velkého množství vody, dodržování pravidla “vylez výš, než kde spíš” (tedy nastoupejte ještě večer alespoň několik desítek výškových metrů nad místo, kde plánujete strávit noc a posléze se vraťte), v případě prvních příznaků výškové nemoci (bolest či motání hlavy, nevolnost, zmatenost, výrazná dýchavičnost či únava) zastavení výstupu a vyčkání odeznění, případně sestup o něco níže.

Pocítíte-li na sobě příznaky výškové nemoci v základním táboře, odložte vrcholový pokus do doby, než odezní. Neodezní-li, je lepší pokus o výstup vzdát. Totéž platí, pokud vás příznaky přepadnou během výstupu k vrcholu, byť by to bylo jen pár desítek výškových metrů pod ním. V opačném případě hrozí závažné zdravotní problémy i smrt.

Každý člověk je vůči velkým výškám jinak citlivý a je možné, že nepocítíte vůbec žádné problémy, ale stejně tak i to, že i přes pečlivou aklimatizaci nebudete schopni vrcholu Stok Kangri dosáhnout. (Pozn. autora: Jeden člen naší výpravy i přesto, že strávil předcházející tři týdny ve výšce nad 3500m, pohyboval se opakovaně několik dní v kuse ve výškách 4000-4500m a několikrát vystoupil i do 5000m, začal pociťovat při výstupu na Stok Kangri ve výšce okolo 5700m malátnost a motání hlavy. Když po krátké pauze příznaky neodezněly, rozhodl se připojit k výpravě, která svůj pokus o vrchol také vzdala kvůli nepříznivému počasí a právě nás míjela na cestě zpět do basecampu. Po cestě dolů však za chůze omdlel a jen šťastnou souhrou okolností si nezpůsobil při pádu žádné vážnější zranění.)

Nemáte-li s podobnými výškami dosud zkušenost, vyhledejte si a načtěte ještě před odjezdem informace o správné aklimatizaci, o výškové nemoci a o tom, jak se jí bránit. Rozhodně nelze doporučit zvolit Stok Kangri jako první místo, kam vyrazíte hned po příletu do Lehu.

Co čekat na místě

Obtížnost

Stok Kangri je nejlehčím šestitisícovým vrcholem v Ladakhu a pravděpodobně jednou z nejsnazších šestitisícovek světa. Nejtěžší pasáží výstupu je podvrcholový hřeben, který je však přesto převážně chodeckým terénem jen s ojedinělými místy lezecké obtížnosti 1 UIAA. Ledovec, který je nutno překonat, je malý, plochý a bez větších trhlin; obvykle je možné přejít ho bezpečně bez jištění i maček.

Na druhou stranu je nutné brát v potaz možné potíže spojené s vysokou nadmořskou výškou a s tím související zvýšenou fyzickou náročnost výstupu. Některé pasáže hřebenu jsou poměrně exponované, mohou být zasněžené či zledovatělé, a pro bezpečný pohyb je potřeba jistoty v chůzi i v náročném terénu. Vzdálenost z basecampu na vrchol je dosti velká a je potřeba počítat s rezervou sil i na náročný sestup.

Teploty během noční fáze výstupu mohou klesat i uprostřed léta hluboko pod nulu (na -10°C i méně), sněžení a mlhy jsou relativně častým jevem a vrchní partie bývají větrné.

Frekventovanost

Výstup na Stok Kangri je díky dopravní dostupnosti a relativně malé technické náročnosti dosti populární. Výhodou této skutečnosti je jasná, dobře prošlápnutá cesta až do basecampu (není-li čerstvě zasněžená, tak je relativně dobře zřetelná i cesta z basecampu na vrchol) a stálá blízkost pomoci, pokud byste ji potřebovali. Oceníte i celosezónně fungující infrastrukturu v podobě tří kempů se stanovými restauracemi, v nichž lze dokoupit nějaké ty zásoby, dát si teplou polévku, nebo jen večer posedět s ostatními u piva (ano, mají ho i v basecampu, a ani není drahé 😉 ).

Nevýhodou je samozřejmě přesně totéž 🙂 . Toužíte-li po skutečně opuštěných místech, kde za celou dobu vašeho putování nepotkáte jediného člověka, ani náznak, že by tam kdy nějací lidé byli, pak máte v Ladakhu mnohem vhodnější volby než Stok Kangri (o jednom obzvláště opuštěném treku – z Diskitu do Likiru přes Likir La (5560m) – si budete moci přečíst v mém dalším chystaném článku).

Na druhou stranu slovo “frekventovaný” má v Ladakhu trochu jiný význam, než jaký byste mu přiřadili v Evropě. Po cestě na Stok Kangri velmi pravděpodobně potkáte méně lidí než při průměrné horské tůře v Alpách – občas vás někdo předejde, když zrovna svačíte, párkrát za den potkáte karavanu poníků s nákladem či skupinu lidí vracejících se v protisměru zpět do údolí, v kempu Mancarmo a v basecampu pravděpodobně naleznete několik desítek stanů (což zhruba odpovídá kapacitě alpské horské chaty) a za dobrého počasí můžete očekávat, že se o vrchol pokusí naráz třeba i třicet skupin. I takové množství se však na dlouhé trase výstupu přirozeně rozdělí a rozhodně není třeba se bát, že byste museli na vrchol čekat frontu. (Tip autora: Zvolíte-li výstup za hustého sněžení a relativně silného větru tak jako my, budete mít nakonec celou horu včetně vrcholu, z něhož nic neuvidíte, téměř jen pro sebe 😉 .)

Tábořiště

Na cestě ze Stoku do basecampu se nacházejí další dvě oficiální tábořiště – Chang Ma a Mancarmo. Ve všech třech kempech se platí drobný poplatek – okolo 150 Rs = 55 Kč za stan. Mezi basecampem a ledovcem se nachází ještě malý předsunutý základní tábor – jeho použití je zdarma.

(Pozn. autora: Po zveřejnění tohoto průvodce se ke mně dostala informace, že oficiálně je používání předsunutého tábora zakázané. Nemohu to potvrdit ani vyvrátit, mohu však říci následující: Zákaz se na místě nijak neřeší – nikde nenajdete žádné upozornění, nikdo v basecampu vám to neřekne (nezeptáte-li se explicitně), s největší pravděpodobností vás nikdo nebude kontrolovat a vyhánět uprostřed noci či jakkoli perzekuovat. Vím o několika lidech, kteří předsunutý základní tábor v létě 2016 bez problémů využili.)
 • Chang Ma (3988m) se nachází jen něco přes dvě hodiny chůze od Stoku a není proto tak využívaný jako Mancarmo a basecamp. Tvoří ho štěrková uměle zarovnaná terasa nad kaňonem, jímž protéká řeka. V sezóně zde najdete “altánek” s restaurací, kde si můžete dát teplé jídlo či doplnit vodu.
 • Mancarmo (4328m) leží na travnato-štěrkové planině v rozšířené části údolí na břehu rozvětvených ramen říčky. Je první noční zastávkou většiny výprav směřujících do basecampu; některé agentury zde pro své klienty dokonce mají umístěné trvale vztyčené stany a najít pěkné rovné místo pro svůj příbytek může být pozdě odpoledne již trochu problém (nemusíte se však příliš bát – vyspíte se vždycky, byť třeba trochu z kopce či na hrbolatém). Čekejte tu desítky stanů. Také zde je stanová restaurace, možná s ještě o něco širší nabídkou služeb než v Chang Ma.
 • Basecamp (4980m) se rozkládá na mírně vyvýšené štěrkovo-kamenité planině. Podobně jako v Mancarmo, i zde naleznete desítky stanů včetně několika velkých sloužících agenturám jako společenské místnosti pro jejich klienty, stanovou restauraci s non-stop provozem a také několik kadibudek. Prostranství je větší než v Mancarmo a najít vhodné místo tu není tak těžké. Existuje tu i možnost tzv. “homestay”, což je ubytování v prostorném stanu, kde jsou k dispozici lehátka a (snad) přikrývky, avšak za astronomických 1500 Rs = 550 Kč na osobu a noc. (Pozn. autora: Večeře a snídaně jsou údajně v ceně, ale nemám s tím osobní zkušenost.)
 • Advanced basecamp (5300m) leží u ledovce přímo na cestě z basecampu směrem na Stok Kangri. Tvoří ho několik malých terásek vyčištěných od kamenů s místem maximálně pro čtyři až pět menších stanů. (Dle některých informací je využívání tohoto tábora oficiálně zakázané. Neoficiálně se však používá. Viz též poznámku výše.)

Ledovec

Cestou z basecampu na vrchol Stok Kangri je nutné překonat ledovec. Ten je však poměrně malý a v překonávané části plochý. Vede přes něj zřetelná vyšlapaná cesta a větší trhliny v něm jsou většinou jasně viditelné. Jištění ani mačky proto nejsou obvykle nutné.

Voda

Jako všude v Indii, i na Stok Kangri platí: voda = problém. Z evropských hor jsme zvyklí, že se můžeme napít či nabrat vodu víceméně z každého potůčku, který potkáme, a pozor si musíme dávat snad jen když vytéká přímo z louky, na níž se pase stádo dobytka. Kdo zvolí podobný přístup v Ladakhu, obvykle daleko nedojde. Zažívacím potížím se nevyhnete, ani když budete pít pouze vodu balenou či pečlivě dezinfikovanou – to už k Indii patří, ale pitím neupravené vody z potoků, byť vysoko v horách, si koledujete o pobyt v nemocnici.

Téměř celá cesta ze Stoku až do základního tábora vede podél řeky. Vzhledem k frekvenci oslích a koňských karavan, které stejnou trasou přímo po břehu řeky putují, však doporučuju nepoužívat tuto vodu k pití ani po dezinfekci či převaření, máte-li jinou možnost. Pitnou vodu lze v sezóně velmi levně nakoupit ve stanových restauracích ve Stoku, v Chang Ma, v Mancarmo a samozřejmě také v basecampu. Po patřičné desinfekci je možné pít vodu z drobných bočních přítoků, které cestou potkáte (čím menší potůček, tím lépe). Po dešti či za většího tání však mohou být tyto přítoky znečištěny sedimenty.

Galerie

Trekking point ve Stoku

Popis cesty

Celá trasa a významné body na ní jsou vyznačeny v mapě, kterou naleznete výše (v mapě vyznačená trasa je přibližná a může se od skutečné v některých pasážích mírně lišit). Fotky některých významných míst na cestě najdete v galerii.

Poznámka k uváděným údajům

Uváděné časové vzdálenosti jsou přibližné a odpovídají pomalému tempu postupu. (Pozn. autora: Vyráželi jsme hromadně postiženi střevní infekcí a proto dost oslabeni.) Jste-li zvyklí pohybovat se rychle, počítejte s dvoutřetinovými i rychlejšími časy. Uvedené časy jsou vždy tzv. poločisté časy chůze – tj. bez zahrnutých velkých přestávek na jídlo a odpočinek, ale obsahují drobnější přestávky na napití, tatranku, záchod či focení. Ve vrcholové pasáži jsou deklarované časy jen orientační; skutečné výrazně závisí na aktuálních podmínkách. Uváděné nadmořské výšky jsou ve většině případů také jen přibližné s tolerancí řádově desítek metrů.

Pozor: V následujícím popisu je pravým respektive levým břehem vodního toku vždy myšlen tzv. skutečný pravý respektive levý břeh, tj. břeh po pravé respektive levé ruce, díváte-li se dolů po proudu. Totéž platí pro popis pravého a levého svahu údolí.

Níže uvedená tabulka shrnuje nejvýznamnější body na trase a jejich orientační délkové a časové vzdálenosti od vychozího bodu:

Významné body na trase Výška Km Čas
Stok – trekking point 3600m 0 0:00
Chang Ma 3988m 5,5 2:30
Mancarmo 4328m 9 5:00
Basecamp 4980m 13 8:00
Stok Kangri 6153m 20 15:30

Přístup

Jako základnu pro turistiku a horolezecké výstupy v oblasti Ladakhu volí valná většina návštěvníků hlavní město regionu Leh. Více informací o Lehu,  o tom, jak se do něj dostat, a o možných alternativách pro základnu vaší “expedice” naleznete v samostatných článcích.

Stok - trekking point

Stok – trekking point

Výstup na Stok Kangri z východní strany a po jižním hřebenu je nejsnazší (a zdaleka nejfrekventovanější) výstupovou cestou. Nejbližším místem, kam se dostanete po silnici, je tzv. “trekking point” ve vesnici/městečku Stok. Z Lehu sem jezdí taxíky (asi 45 min, cca 600 Rs = 220 Kč a možná i levněji – smlouvejte! :-) ) a autobusy (řádově desítky rupií na osobu – nemám zkušenost s touto konkrétní trasou). Osobním názorem autora je, že pokud nestojíte o cestu indickým autobusem jako o formu zážitku, vyplatí se jednoznačně z důvodu výrazně jednodušší logistiky zvolit taxík. (Pokud stojíte o autobusový zážitek, využijte tento druh dopravy pro cestu do nějaké vzdálenější destinace – nejenže zde už výrazněji ušetříte, ale také bude vaše zkušenost autentičtější, neboť velmi pravděpodobně budete v autobusu jediní turisté.)

Na trekking-pointu ve Stoku je první kontrola povolení pro výstup. Údajně je možné permit zakoupit i přímo zde, ale nemám s tím žádnou zkušenost. Také si zde rovnou můžete najmout místního průvodce. (Avšak tu možnost budete mít znovu i v základním táboře. Cesta ze Stoku do něj je natolik jasná a frekventovaná, že zabloudit je téměř nemožné. Navíc je na ladacké poměry neobvykle dobře značena kamennými mužíky a občas i nějakou tou šipkou či nápisem na skále či kameni.)

Ze Stoku do základního tábora

Pohled na vrchol Stok Kangri ze Stoku

Pohled na vrchol Stok Kangri ze Stoku

Po zkontrolování vašich permitů můžete konečně opustit trekking point a vydat se širokým údolím táhnoucím se na jihozápad. Cesta vede po jasné pěšině po levém břehu hlavního koryta řeky (tj. řeka je po vaší levé ruce). Ve vesnici se cesta mírně proplétá mezi zídkami, políčky a zavlažovacími kanálky, na několika místech narazíte na větvení, ale udržíte-li se na dně údolí s řekou po levici, vždy se opět napojíte na správnou cestu (nebudete-li si i přesto jisti, sledujte stopy poníků a oslů v písku a bahně – jejich karavany směřují do basecampu stejně jako vy).

Stok – Chang Ma

Začátek cesty ze Stoku

Začátek cesty ze Stoku

Po asi 15 minutách minete velký bílý čorten a vzápětí opustíte vesnici. Poměrně široká zpevěná cesta traverzuje mírný svah údolí několik metrů nad levým břehem řeky. Údolí se postupně zužuje. Zhruba o hodinu později dorazíte k malému sedlu (3800m). (Za nízkého stavu vody je ho možné obejít korytem řeky, nicméně než přeskakovat po kamenech, je možná lepší zvolit cestu vrchem za všech okolností.) Za necelou čtvrthodinku stoupání cik-cak se vinoucí pěšinou dosáhnete vrcholu sedla se zbytky historického britského opevnění či pozorovatelny.

Cesta dále mírně klesá zpět k řece, tekoucí nyní na dně hlubokého kaňonu, a stáčí se na západ. Po pár minutách minete menší postranní údolí po vaší pravici vedoucí severozápadním směrem a hned za ním, v dalším prudkému záhybu řeky, se stočíte směrem k jihu. Cesta nejprve traverzuje skutečný levý svah údolí, pak se znovu přiblíží dnu a obtáčí se okolo skalního ostrohu, přičemž mění svůj směr z jižního přes západní až na severozápadní. V závěrečné pasáži tohoto oblouku, ohlédnte-li se, můžete na vrcholu skály za sebou spatřit zbytky staré britské pevnosti.

Tábořiště Chang Ma

Tábořiště Chang Ma

Cesta se pak po dně údolí porostlém zakrslými stromky hadovitě stáčí postupně na západ až zpět na jih. Asi po hodině od vrcholu sedla dorazíte k místu, kde hlavní tok řeky pokračuje na jih do úzké rokle, zatímco cesta mírně stoupá na vyvýšeninu po vaší pravici na skutečném levém svahu menšího přítokového údolí. Na jejím vrchu se nachází uměle srovnaná terasa s kadibudkou a o kousek dál za menší skalkou kamenný přístřešek s altánkem stanové restaurace – to je tábořiště Chang Ma (3988m). V sezóně je možné se tu občerstvit či doplnit zásoby.

Chang Ma – Mancarmo

Hned za stanovou restaurací se cesta větví. Pravá pěšina pokračuje rovně traverzem po skutečném levém svahu údolí směrem k západu. Značka na kameni na rozcestí vás informuje, že byste tudy došli do Rumbaku. Vy se však vydáte levou cestou, která nejprve sklesá na dno údolí, překoná potok a poté hadovitě stoupá do prudkého svahu směrem na jih. Po jeho vystoupání vás typické modlitební vlaječky uvítají v nejvyšším bodě sedla (4100m). Pokud jste nesvačili v Chang Ma, tak zde je na to ideální místo – při jídle se můžete kochat krásným výhledem na hluboké údolí lemované rozeklanými skalami, jež se táhne směrem k jihu. Vyplatí se také udělat si asi stometrovou odbočku z hlavní cesty ke skalám na východním cípu sedla, odkud můžete shlížet na divoce tekoucí řeku v rokli pod vámi.

Pohled ze sedla nad Chang Ma

Pohled ze sedla nad Chang Ma

Z vrcholu sedla cesta klesá táhlým traverzem zpět k řece. Projdete kolem výrazného velkého balvanu v korytě řeky, na terase na opačném břehu si všimnete polorozpadlého pastýřského úkrytu a zatočíte spolu s řekou na jihozápad do další výrazné rokle. Cesta zde vede ve vyschlé části koryta řeky po mírně nepříjemných kamenech. Minete levé postranní údolí vedoucí k západu a stočíte se zpět na jih. Cesta ještě chvíli pokračuje roklí, ale po pár minutách se údolí rozšiřuje v místě, kde se do hlavní řeky vlévá z levé strany (tj. vašeho prava) od západu výraznější přítok. Na soutoku je terén trochu rovnější a je tu možné snadno najít místo pro postavení stanu. Že jde o vhodné místo pro přenocování, dosvědčuje i poněkud historicky vypadající kadibudka (4250m), která tu nejspíš zbyla jako poslední svědek starého tábořiště, a polorozpadlý pastýřský příbytek.

Řeka mezi Chang Ma a Mancarmo

Řeka mezi Chang Ma a Mancarmo

Západním údolím vede poměrně dobře viditelná cesta. Kdybyste po ní pokračovali, došli byste nejspíš až k ledovci pod severní stěnou Stok Kangri. Vy se však budete držet v hlavním údolí pokračujícím k jihu. Po přibližně kilometru se řeka stáčí na jihozápad a její tok se větví do spleti ramen a ramének, mezi nimiž bují ostrůvky trávy. Stanová osada, která se na této travnato-štěrkové planině rozkládá, je kemp Mancarmo (4328m) – vhodné místo pro přenocování (150 Rs = 55 Kč za stan a noc) či jen oběd ve stanové restauraci nebo doplnění zásob. Cesta z Chang Ma sem trvá pomalým tempem přibližně dvě a půl hodiny.

Mancarmo – basecamp

Stok Kangri Basecamp

Stok Kangri Basecamp

Z kempu Mancarmo vyrazíte na jihozápad po skutečném levém břehu řeky. Asi po kilometru se do hlavní řeky vlévá její levý přítok (4550m), jehož údolí pokračuje rovně k jihozápadu. Pokud byste ho sledovali, dorazili byste přímo pod ledovec Stok Kangri. (I tam lze údajně přespat a vyrazit odtamtud na vrchol – na trasu vedoucí přes oficiální basecamp, kterou volí drtivá většina návštěvníků, byste se pak napojili u ledovce.) Trasa do basecampu pokračuje hlavním údolím na jiho-jihozápad a jen o nějakých 300 metrů dále u dalšího, tentokrát pravého, přítoku (4600m) z jihu mírně zatáčí zpět jihozápadním směrem. Na konci této větve údolí, na vyvýšené plošině, již leží basecamp (4980m). Celá cesta z Mancarmo zabere pomalým tempem nanejvýš tři hodiny.

Vrcholový výstup

Cesta z basecampu na vrchol Stok Kangri je orientačně relativně nenáročná. Nejste-li tu úplně na začátku sezóny či nevycházíte-li jako úplně první výprava po výraznější sněhové nadílce, bude po většinu své délky cesta viditelná jako dobře prošlápnutá pěšina v suti či sněhu. Níže uvedený popis je pokusem poskytnout co nejpřesnější vodítka, jak cestu najít v případě, kdy zcela zřejmá není. Pokud si nejste jisti, zda ji dokážete sami najít, je dobrou strategií nevycházet danou noc z basecampu jako první a pak jít ve stopách, případně za světly výprav před vámi. V basecampu je také obvykle bez problémů možné najmout si průvodce.
Doporučovaná doba startu z basecampu je mezi půlnocí a 1:00. Dovoluje-li to váš časový plán, vyplatí se projít si začátek trasy už předchozího dne za světla – jednak z aklimatizačních důvodů, avšak také kvůli pozdější snazší orientaci potmě.

Basecamp – ledovec

Pohled na basecamp z hřebínku nad ním

Pohled na basecamp z hřebínku nad ním

Z basecampu vychází jasná vyšlapaná pěšina (vlastně několik pěšin jdoucích rovnoběžně těsně vedle sebe) nejprve velmi krátce na západ přes vyschlé odtokové koryto a ihned za ním severozápadně vzhůru na výrazný hřeben (5080m) přímo nad basecampem. Na jeho vrchu se cesta prudce točí na západ a pokračuje dlouhým traverzem po severním svahu hřebenu, přičemž překonává několik hlubších odtokových struh. Asi po patnácti minutách se stáčí mírně jihozápadně, ale po chvíli opět nabírá západní směr.

Přibližně po hodině cesty z vrchu hřebenu zahnete na jiho-jihozápad. V tu chvíli vpravo pod sebou můžete začít tušit splaz ledovce (5300m). Cesta pak pokračuje jiho-jihozápadním směrem podél něj nejprve ještě chvíli traverzem ve svahu, později již víceméně v úrovni ledovce jeho boční morénou. V moréně není cesta příliš dobře viditelná, ale občasný kamenný mužík s nalezením správného směru pomůže. Poblíž začátku ledovce se nachází předsunutý základní tábor (5300m), který tvoří několik od kamení vyčištěných terásek v těsné blízkosti cesty s místem dohromady možná pro čtyři či pět stanů.

Vrchní část ledovce

Vrchní část ledovce

Po další zhruba hodině trmácení se přes balvany morény a hledání správné cesty se přiblížíte konci ploché části ledovce (5470m). Přes ni vede jasně vychozená pěšina mírně se klikatící tak, aby obcházela největší trhliny, držící si však průměrný západní směr. (Za běžných okolností je bezpečné překonat ledovec bez jištění i bez maček – viz samostatná sekce výše.) Po překonání ledovce zahýbá cesta na chvíli k jiho-jihozápadu a stoupá po kraji ledovce krátkým ale prudším sněho-ledovým svahem vzhůru. Pak se stočí kolmo k západu přes morénu a odtokové koryto až pod strmý suťovitý svah – ten tvoří jihovýchodní stěnu Stok Kangri.

Ledovec – vrchol

Pohled na ledovec ze suťoviska

Pohled na ledovec ze suťoviska

Cesta pak stoupá prudce vzhůru zřetelnou klikatící se pěšinou nejprve po pravé straně a později více středem suťoviska víceméně přímo vzhůru k severozápadu. Ve vrchních partiích překonává několik položených skalních ploten, kde se místy ztrácí, a přibližně v úrovni hřebenu viditelného vlevo uhýbá na západ mírně stoupajícím traverzem směrem k němu. Cesta od ledovce na hřeben trvá přibližně dvě a půl až tři hodiny.

Hřeben

Hřeben

Když stanete na hřebenu (5830m) s úchvatným výhledem do hlubin na jeho druhé (západní) straně, zbývá vám už jen poslední úsek cesty. Ta vede stále po vrchu hřebenu či velmi mírně vpravo od něj a poměrně prudce stoupá. Jde o technicky nejnáročnější úsek cesty po členitém terénu hřebenu přes sněhová pole, skalní bloky a štěrkové sesuvy. Některé krátké úseky a výšvihy lze již považovat za lezecké, obtížnosti 1 UIAA. V exponovaných partiích může být v závislosti na množství sněhu a ledu nutné použití maček. Cesta je poměrně dobře vidět vyšlapaná ve sněhových polích a štěrkových pasážích mezi nimi.

Vrchol Stok Kangri (6153m)

Vrchol Stok Kangri (6153m)

Přibližně po hodině a půl přechází cesta na levou stranu hřebenu na malé sedélko, z něj sklesá mírně dolů do prolákliny ve svahu a odtud strmě stoupá asi dvacet metrů vzhůru sněhovým či štěrkovým (v závislosti na množství sněhu) svahem. Jakmile po něm vystoupáte, stanete na kraji mohutné sněhové čepice, nad níž se třepetají desítky modlitebních vlaječek. To je vrchol Stok Kangri (6153m). Za jasného počasí je odtud vidět daleko na severo-severozápadním obzoru dokonce i K2.

Sestup

Výhled z vrcholu

Výhled z vrcholu

Sestupujte stejnou cestou, kterou jste se dostali nahoru. Z vrcholu do basecampu to zvládnete přibližně za čtyři hodiny. Je možné hned pokračovat a stihnout tak sestup z vrcholu až do Stoku za jediný den. Cesta z basecampu do Stoku zabere 5 až 6 hodin.

3 Responses to “Průvodce: Výstup na Stok Kangri (6153m) přes jižní hřeben”

 1. yogaboy

  Moc diky za perfektni popis! Moc se mi libi jak strizlive popisujes nastrahy VHN a na co se pripravit a na co nezapomenout. Pruvodce jsem precetl uz 2x a jeste parkrat si ho prectu nez doufam ve zdravi a stesti za mesic dosahneme vrcholu SK!

  • Petr Glivicky

   Díky za pochvalu ;-). Pokud bys měl nějaký dotaz, na nějž v článku není odpověď, určitě mi napiš mail; rád odpovím. Taky budu rád, pokud mi dáš vědět po návratu, jak jste dopadli, a případně na kolik se vaše letošní zkušenost lišila od toho, co zde popisuju.

   Hodně štěstí a hore zdar!

 2. LenkaHo

  Nádherný článek !! Necelý měsíc před cestou do Ladakhu se výborně hodí a je fakt skvěle napsaný 🙂 Jsem zvědavá na své zkušenosti z výstupu – určitě dám vědět zda budou podobné, nebo zcela odlišné :-)), ale hlavně zda se podaří !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *